Zastosowanie eyetrackingu w badaniach lingwistycznych, translatorycznych i glottodydaktycznych. Seminarium i warsztaty

Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Pracownia Badań Okulograficznych (LELO) Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na sympozjum naukowe „Zastosowanie eyetrackingu w badaniach lingwistycznych, translatorycznych i glottodydaktycznych”. Spotkanie będzie poświęcone m.in. metodzie okulograficznej, sposobom jej wykorzystania nie tylko w nauce, ale również w różnych dziedzinach życia. Zaprezentowane będą toczące się badania i zrealizowane projekty, które pokażą słuchaczom, jakie wyniki możemy uzyskać, śledząc ruchy gałek ocznych badanych i co z tego wynika, np. dla ustawienia towarów w sklepie, nauki szybkiego czytania czy choćby dla tworzenia stron internetowych czy podręczników. Zobaczymy też, jak różni się percepcja w zależności od płci, celu, kolorów i indywidualnej fizjologii.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 26 lutego 2018 roku w Sali Rady Wydziału (Wydział Filologiczny w Sosnowcu, ul. S. Grota-Roweckiego 5). Sympozjum poprowadzą prof. Sambor Grucza, dr hab. Monika Płużyczka oraz dr Agnieszka Andrychowicz-Trojanowska.

Wydarzenie połączone będzie z warsztatami eyetrackingowymi „Otwórz oczy” dla uczestników sympozjum. Chętni do udziału w warsztatach (studenci, doktoranci oraz pracownicy UŚ) proszeni są o przesyłanie zgłoszeń mailem na adres dr. Gustawa Akartela (gustaw.akartel@us.edu.pl). W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, kierunek, specjalność oraz rok studiów. Chętni wezmą udział w badaniu jako probanci i ich ścieżki wzroku zostaną zanalizowane na warsztatach.

Dla uczestników warsztatów przewidziano certyfikaty.

Szczegółowy program w załączeniu.