Program XX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „RUSYCYSTYKA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”

XX JUBILEUSZOWA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
„RUSISTIKA I SOVREMENNOST” („RUSYCYSTYKA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”)

W dniach 27–29 września 2017 roku, w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Instytutów Neofilologicznych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, odbędzie się XX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rusistika i sovremennost” („Rusycystyka i współczesność”), której organizatorem jest Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Przedsięwzięcie wspiera Fundacja „Russkij mir”.

„Rusycystyka i współczesność” to mająca wieloletnią tradycję konferencja naukowa organizowana pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Wykładowców Języka Rosyjskiego i Literatury (МАПРЯЛ). XX jubileuszowe spotkanie rusycystów z Europy i Azji po raz pierwszy zaplanowano w murach Uniwersytetu Śląskiego. Współorganizatorami konferencji są: Katedra Komunikacji Międzykulturowej Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. A.I. Hercena w Sankt Petersburgu (Rosja), Katedra Filologii Rosyjskiej Euroazjatyckiego Uniwersytetu Narodowego im. L.N. Gumilowa w Astanie (Kazachstan), Bałtycka Akademia Międzynarodowa w Rydze (Łotwa), Katedra Języka Rosyjskiego i Katedra Literatury Światowej Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. I.I. Miecznikowa (Ukraina), Katedra Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego (Polska).

Do udziału w konferencji zaprosiliśmy literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, dydaktyków — łącznie ponad 150 badaczy i naukowców z Polski, Rosji, Azerbejdżanu, Austrii, Ukrainy, Łotwy, Kazachstanu, Gruzji, Serbii, Francji, Indonezji, Czech oraz Włoch.

Planowana konferencja będzie poświęcona współczesnym rusycystycznym badaniom językoznawczym, literaturoznawczym oraz przekładoznawczym. Organizatorzy pragną podjąć dyskusję m.in. nad związkami kultury rosyjskiej z kontekstem społeczno-politycznym współczesności, nad pojęciem tożsamości i mentalności rosyjskiej czy procesem komunikacji międzykulturowej. Wśród proponowanych zagadnień znajdą się także te, dotyczące nauczania języka specjalistycznego czy miejsca nowych technologii w procesie nauczania języka rosyjskiego. Spotkanie międzynarodowego grona rusycystów będzie ponadto okazją do wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem języka rosyjskiego jako obcego.

Partnerem strategicznym konferencji jest Stowarzyszenie Współpracy Polska–Wschód. Konferencję wspierają również Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Polskie Towarzystwo Rusycystyczne, Urząd Miasta Kraków — Wydział Promocji i Turystyki, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Firma Langland, Pirozhok Studio.

PROGRAM KONFERENCJI