Śpiewamy pieśni i piosenki rosyjskich bardów. Fotorelacja z konkursu w VIII LO w Katowicach

W dniu 25 kwietnia 2018 r. reprezentacja Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej oraz Koła Naukowego „Rosyjska Ruletka” wzięła udział w zorganizowanym przez VIII LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Katowicach konkursie ”Śpiewamy pieśni i piosenki rosyjskich bardów”. Nasi studenci – Szymon Bryzek i Jakub Saniternik – otwarli całe przedsięwzięcie, wprowadzając wszystkich uczestników w klimat muzyki rosyjskiej. Wykonali utwory grup Любэ, Кино i 5′nizza. Następnie rozpoczęła się cześć konkursowa, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich z Katowic, Rudy Śląskiej i Bierunia. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: mgr Bartłomiej Kopczacki, Jakub Saniternik, Szymon Bryzek. Wyłonienie zwycięzcy nie było proste: dobór repertuaru przez występującą młodzież był szeroki – od klasycznego już Bułata Okudżawy, poprzez rozrywkowego Jurija Szatunowa, aż po rosyjską gwiazdę pop Vitasa. Nie zabrakło również utworów Ałły Pugaczowej oraz pięknego romansu Гори, гори моя звезда. Konkurs znakomicie pokazał różnorodność muzyki  rosyjskiej, często postrzeganej wyłącznie przez pryzmat zjawiska bardostwa.

Bartłomiej Kopczacki

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI (zdj. udostępnione dzięki uprzejmości VIII LO w Katowicach)