Erasmus: Daugavpils 2010

Semestr zimowy roku akademickiego 2010/2011 spędziłam na stypendium zagranicznym na Łotwie w Daugavpils. Polecam to miejsce wszystkim studentom naszego Instytutu, szczególnie tym zainteresowanym nauką języka na co dzień, wśród rosyjskojęzycznej ludności regionu. Ale to nie jedyna zaleta tego miejsca. Jest ono znakomitą bazą do zwiedzenia kraju, jak również pozostałych państw nadbałtyckich, a nawet Rosji (St. Petersburg) czy Finlandii. Region zwiedzaliśmy z grupą studentów zagranicznych i koordynatorką Uniwersytetu, a każda inna wycieczka jest w zasięgu świetnie zorganizowanego i niekoniecznie zabójczo drogiego transportu publicznego na Łotwie (np. autobus do Rygi 5,6 LVL= ok. 30 zł). Stypendium zaoferowane przez organizację Erasmus (240 EUR/mies.) zdecydowanie może wystarczyć na życie na Łotwie, ale jednak trzeba się zaopatrzyć w dodatkowe źródła na „studenckie” życie i wycieczki.

Miasto nie jest bardzo duże, bez trudu można się wszędzie dostać pieszo. Oferuje ono wystarczającą ilość sklepów, barów i restauracji. Studenci z zagranicy zostają ulokowani w akademiku na ul. Parades, co oznacza, że do głównego budynku, w którym mieści się filologia, czeka Was 3-minutowy spacer. Koszt akademika to niecałe 30 EUR. Fakt, że jest on niesłychanie tani, wiąże się z niskim standardem pokoi (3-4-osobowe) i łazienek znajdujących się na korytarzach.

Łotysze to bardzo przyjaźni ludzie, nieco zdystansowani przy pierwszym kontakcie. Bez problemu można otrzymać pomoc we wszystkim od studentów i wykładowców.

Dorota Sitko
(język rosyjski, program: język biznesu, studia I stopnia, III rok)

_____

fot. © Dorota Sitko

 
 

Więcej wpisów w Relacje studentów