Erasmus: Bari 2011

Bari – miasto na południu Włoch, położone nad Adriatykiem, na „obcasie”.

Bari jest największym miastem nad Adriatykiem, ośrodkiem handlowym i kulturalnym Włoch południowych. Duży port utrzymuje połączenia promowe z miastami Czarnogóry, Chorwacji, Albanii, Hiszpanii i Grecji. Port lotniczy Bari-Palese utrzymuje stałe połączenia lotnicze lokalne i międzynarodowe (szczególnie warte polecenia są bardzo tanie loty na Maltę, do Rzymu i innych miast). Na lotnisko można dojechać autobusem linii 16 z centrum miasta za kwotę ok. 1 euro. Pociągiem można dostać się do pomniejszych miejscowości regionu, m. in. do ślicznego i unikatowego ze względu na architekturę  Alberobello, gdzie wyrabia się jedyne w swoim rodzaju likiery, czy do wykutej w skale Matery.

Główny budynek Uniwersytetu oraz Wydział Filologiczny znajdują się w samym centrum miasta, chociaż dla osób mieszkających w akademiku jest to spory kawałek drogi (ok. godziny spacerkiem lub 45 minut autobusem przez wiecznie zakorkowane miasto).

Akademik jest tani (120 euro). Pula miejsc przeznaczonych dla „Erasmusów” z każdego kraju jest mała i żeby je dostać należy odpowiednio wcześnie aplikować o przyznanie miejsca w akademiku, co nam się niestety nie udało. Miałyśmy jednak szczęście w nieszczęściu i znalazłyśmy dość tani pokój w samym centrum. Szczerze, szukanie mieszkania jest sporym wyzwaniem, gdyż Włosi w przeważającej większości nie mówią po angielsku (ani w innym obcym języku) i najlepiej jest znać trochę włoski lub mieć znajomych, którzy nam w tym pomogą. Na szczęście pracownicy w biurze Erasmusa posługują się językiem angielskim.

Decydując się na wyjazd w ramach programu LLP/Erasmus trzeba mieć na uwadze, że przedmioty na uczelni partnerskiej mogą się różnić od polskich.

W Bari od niedawna działa ESN Bari – organizacja mająca pomagać „Erasmusom” zagubionym w nowej rzeczywistości.

Jeśli chodzi o życie erasmusowe, to zaczyna się ono późnym wieczorem na Piazza Ferrarese, głównym placu starego miasta, do którego prowadzi większość barijskich dróg. Spotykają się tam wszyscy młodzi ludzie, nie tylko „Erasmusi”, ponieważ jest tam usytuowana większość knajpek oraz małe pizzerie, w których sprzedawana jest pizza na kawałki. Oczywiście pizzą można rozkoszować się i w innych miejscach. Delektując się kuchnią włoską, nie zapomnijcie o przepysznych lodach (gelato).

Polignano a Mare

Wokół Bari położonych jest wiele malowniczych miejscowości. Jedną z nich jest Polignano a Mare. To zbudowane na klifie miasteczko oddalone jest od Bari o ok. 30 km. Łatwo dojechać tam pociągiem, a podróż zajmuje tylko ok. 20 minut.  W Polignano a Mare urodził się słynny włoski piosenkarz Domenico Modugno. Słowa „Volare oh…, cantare oh…”, śpiewanej przez niego piosenki, znają chyba wszyscy. Przy najpopularniejszej w miasteczku plaży postawiono piosenkarzowi pomnik.

Kinga Kogut
(język rosyjski, studia II stopnia, II rok)

_____

fot. © Kinga Kogut

 
 

Więcej wpisów w Relacje studentów